لودینگ

ثبت دامنه و هاست

هاست و دامین

ثبت دامنه و هاست

domain-extensions

دامنه چیست ؟

 

دامنه  در فرهنگ فارسی با تلفظ دامین استفاده میشود و به معنی گسترده میباشد.

همان آدرسی هست که شما با وارد کردن آن در مرورگرتان وارد یک سایت میشوید.و منحصر به فرد است و معمولا برای اینکه کسب و کار شما درآمد مناسبی داشته باشید باید در انتخاب نام آن که سر راست باشد و مشتری آن را به خاطر بسپارد.دامنه مثل آدرس یک خانه میباشد و برای پیدا کردن ان نیاز هست در اینترنت جستجو کنید.

برای راه اندازی سایت قبل ازهر چیزی باید یک آدرس سر راست و منحصر به فرد داشته باشید.آدرس دامنه بعد از  www قرار میگیرد.

انتخاب و خرید دامنه مناسب جز اولین مراحل راه اندازی ساینت میباشد.باید بدانید که دامنه در واقع سرور هایی که شرکت های میزبانی وب از انها برای نگه داری سایت های شما استفاده میکنند دارای آی پی هستند که به صورت

۱۹۸٫۱۹۸٫۱۹۸٫۱۹۸

نمایش داده میشود و از طریق آن آی پی میتوان دستگاه های مختلف متصل به اینترنت را شناخت.هر سایتی برای خود آی پی مخصوصی دارد. در واقع یک دامنه آن اعداد سخت را به یک مقدار قابل حفظ کردن و ساده برای تمامی کاربران تبدیل میکند. هنگامی که شما دامنه را در مرورگر وارد میکنید به صورت خودکار آی پی آن شناسایی میشود و در نهایت سایت مقصد برای شما نمایش داده میشود.

دامنه از دو بخش اسم و پسوند تشکیل میشود که خروجی ان میشود آدرس سایت.

نام دامنه : نام منحصر به فرد شما باید متناسب با برند شما باشد و نامی را انتخاب کنید که در ذهن باقی بماند.

پسوند دامنه : پسوند های بسیار زیادی وجود دارد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارد پسوند ها ir  ، com، net.وهمه آنها ملزم به دریافت مجوز از شرکت TLD (Top Level Domain) میباشند.

پسوند های عمومی :

که .net مناسب است برای فعالیت های تجاری و دامنه  .com  به معنی commercials  پسوند هایی هستند که شامل ارگان هاست برای امور خرید و فروش مورد استفاده قرار میگیرد.  .org به معنی organization مناسب برای شبکه برای سازمان هایی است که غیر تجاری هستند  و در نهایت network به معنی هاست و نکته قابل تامل این است که محدودیتی برای ثبت این دامین وجود ندارد و هر کسی میتواند این دامین ها را ریجستر کند.

پسوند های اختصاصی :

این دامنه ها همانطور که از نامشان مشخص است به طوری کاملا اختصاصی برای سازمان ها یا حتی افرادی که چارچوب مشخص دارند از این دامین میتوان برای کسب و کارهای تجارت الکترونیک با فعالیت خاص میباشد.

پسوند های دامنه ملی :

.ir  دامنه متعلق به کشور ایران است این کلمه دو حرفی برای بقیه کشورها هم هست.

webhosting-image

هاست چیست ؟

هاست (host) یا هاستینگ به فضایی گفته میشود که در آن اطلاعات و فایل های وب سایت شما بارگذاری میشود. به معنی میزبان است و به محیط مجازی اطلاق میشود.

خدمات هاست به یک حساب کاربری و با مشخصات و حجم فضای دیسک مشخص در یک سرور امن و مطمئن روی شبکه اینترنت در مرکز داده در دنیا گفته میشود.

که میتوان در این حساب کاربری سرویس های مختفی از میزبانی وبسایت تا ایمیل و …. دریافت کرد.برای اینکه در فضای مجازی حضور داشته باشید علاوه بر طراحی سایت نیاز به خرید هاست از شرکت های میزبان را هم دارید.هاست و وب سایت روی سرور ها در مراکز داده یا دیتاسنتر ها نگهداری میشود و عمده سرورها از دو سیستم عامل لینوکس و ویندوز استفاده میکنند.

·       میزبانی وب اشتراکی (Shared Web Hosting)

هاست اشتراکی نوعی از میزبانی وب از جمله اقتصادی ترین نوع روش های وب هاستینگ است. در این مدل چندین وب سایت روی یک سرور است . بیشترین وب سایت‌ها در اینترنت از این سرویس استفاده میکنند. این سرویس میتواند مدیریت شده یا مدیریت نشده باشد که سرویس مدیریت شده آن پشتیبانی بهتری ارائه می دهد.

·       میزبانی وب رایگان (Free Web Hosting)

در این روش از میزبانی یک سرور واحد وجود دارد که از طریق نرم افزارهای مجازی سازی به چند سرور مجازی تقسیم میشود که از دید کاربر مثل یک سرور اختصاصی است که در اختیار مشتری قرار دارد. در این روش هر سرور مجازی مانند یک رایانه است که از نظر فیزیکی تکه تکه شده و هر تکه برای احتیاجات یک مشتری خاص تخصیص داده شده است، یک سرور شخصی مجازی می تواند مدیریت شده و مدیریت نشده باشد.

·       میزبانی اختصاصی (Dedicated Web Hosting)

در این روش یک سرور به مشتری تخصیص داده میشود و بر خلاف روش اشتراکی در واقع فقط وب سایت مشتری روی آن قرار دارد و مشتری واقعا تنها فردی است که از سرور وب استفاده می کند. در میزبانی اختصاصی کارهایی مانند راه اندازی مجدد، نصب سیستم عامل و… به عهده خود مشتری است. بیشتر وب سایت های بزرگ از سرورهای اختصاصی استفاده می کنند که این قابلیت را داشته باشند تا هرکاری می خواهند با سرورهای خود انجام دهند.

·       فضای میزبانی سرور (Collocation Web Hosting)

میزبانی در محل شرکت تقریبا شبیه به میزبانی اختصاصی است، با این تفاوت مشتری مالک سرور می شود. راه اندازی این سرور به صورت فیزیکی در محل کاربر و در قفسه (rack) آنها صورت می گیرد. این سرویس ممکن است از بقیه ی روش ها گران تر باشد اما به دلیل در اختیار بودن سخت افزار ممکن است فوایدی نیز داشته باشد.

·       میزبانی وب ابری (Cloud Web Hosting)

در این روش که با گذشت زمان از محبوب ترین روش ها به شمار میرود وب سایت مشتری همیشه در اوج است. این  میزبانی جدولی نیز معروف است. در روش هاست ابری همواره چندین سرور در حال کار کردن هستند که همواره حداقل یک سرور برای  تحمل بار در دسترس است. به طور مثال زمانی که مشتری به قدرت محاسباتی بیشتری نیاز دارد می تواند فورا آن را از ابر بگیرد البته بعد از پایان یافتن کار منابع اشغال شده آزاد میگردد.

·       میزبانی خوشه ای (Cluster Web Hosting)

این روش شباهت زیادی با روش ابری دارد. به این منظور که به دلیل استفاده از سرورهای به اصطلاح خوشه ای  از کار افتادگی وب سایت هیچگاه رخ نمیدهد چون در زمان از کارافتادگی یکی از سرورها سرور دیگر به کار افتاده و ترافیک به سمت آن سرور روانه میشود. این روش از سرویس هاست، امکاناتی مانند کنترل امنیت، توازن بار و منابع داده ای حیاتی سایت با بهره‌وری و افزونگی بالاتری را در اختیار مشتری قرار می‌دهد.