لودینگ

بک لینک چیست؟

بک لینک

بک لینک چیست؟

backlinks

بک لینک چیست؟

به زبان ساده وقتی یک وب سایت به یک سایت دیگر لینک میدهد یک بک لینک ساخته میشود . به بک لینک ، inbound link یا لینک ورودی هم گفته می‌شود، زیرا باعث می‌شود که مردم وارد سایت شما شوند.منظور از لینک متن و تصویر از سایر سایت ها ی اینترنتی برای سایت خودمان یعنی با هر کلیکی که روی متن( چند کلمه) یا تصویر بکنند به صفحه دیگری منتقل شوند.مسیر این حرکت به صفحه های دیگر و این لینک ها را رباتهای گوگل  پیگیری میکنند. تعداد و کیفیت این لینک ها در رتبه بندی نتایج گوگل تاثیر گذار خواهد بود.

به عبارت دیگر ربات گوگل صفحه را بررسی کرده و براساس لینک های موجود در آن ارزش و اعتبار صفحات لینک شده را تشخیص میدهد.

در این مقاله سعی داریم به این موضوع بپردازیم که بکلینک چیست و چه تاثیری برسئو سایت دارد. لینک سازی را میتوان پر بحث ترین موضوع در سئو نامید.

چه چیزی کیفیت بک لینک را تعیین می‌کند؟

  • داخلی و خارجی : لینک سازی داخلی یعنی اگر در سایت شما لینکی داده شود به یک صفحه دیگر در سایت شما لینک داخلی انجام شده یعنی از یک صفحه در سایت خود به یک صفحه دیگر در سایت خود هدایت میشوید.

در لینک خارجی یعنی لینکی که میدهید به سایت دیگری باشد .

  • بک لینک فالو و نو فالو (do follow) – (no follow)

بک لینک ها به طور پیش فرض فالو هستند  یعنی از نظر گوگل ارزشمندند و میتوانند رتبه برای وب سایت کسب کنند.ولی میتوان در کد نویسی بک لینکها را نوفالو کرد تا وقتی ربات گوگل به آنها رسید از آنها بگذرد و برای آنها ارزشی قائل نشود .

ازآنجایی که فقط لینک فالو ارزش وب سایت منبع را به وب سایت لینک شده انتقال میدهند برای بهبود سئو ی وب سایت ها ی خود باید دنبال وب سایت هایی باشید که لینک های فالو باشید.در واقع لینکهای نوفالو هم میتوانند به طورغیر مستقیم بر رتبه شما تاثیر بگذارد.

هر لینکی به صورت پیش فرض یک لینک فالو است  ، بنابراین در صورتیکه لینک حاوی تگ نوفالو نباشد، در نتیجه به طور اتوماتیک لینک فالو می‌باشد

backlink

 

تعیین ارزش بک لینک توسط گوگل :

  • تناسب و ارتباط بک لینک

باید منبعی که از آن میخواهید لینک بدهید در ارتباط باشد با موضوعی که به آن لینک میدهید. با استفاده از لینک‌های مرتبط، نه ‌تنها گوگل را راضی  می‌کنید به دلیل تناسب محتوای دو وب‌سایت لینک دهنده و گیرنده لینک، مشتریان بهتر و مناسب‌تری را نیز به دست خواهید آورد.

  • محل قرار گیری بک لینک

محل قرار گیری بک لینک در سایت اهمیت بسیاری دارد. ممکن است لینک شما در محتوای یک مقاله، سایدبار و یا حتی فوتر قرار گرفته باشد. لینک هایی که در محتوای صفحه هستند ارزش بیشتری در مقایسه با لینک های موجود در سایدبار و فوتر خواهند داشت.

به طور معمول لینک هایی که در فوتر یا سایدبار قرار داده میشوند در همه صفحات آن سایت نمایش داده میشوند.

  • اعتبار سایت

با به روز شدن و داغ شدن بازار رقابت فقط داشتن لینک های مرتبط کافی نیست بلکه باید از وب سایت های معتبر لینک بدهید که گوگل به خاطر ارزش و محتوا و لینک هایشان به آنها اعتماد دارد. میزان اعتبار صفحه معمولا براساس لینک سازی داخلی سایت به آن صفحه و بک لینک هایی که مستقیما برای همان صفحه ایجاد شده است تعیین میگردد.

صفحاتی که لینک سازی داخلی خوبی داشته باشند معمولا اعتبار بالایی نیز خواهند داشت. بعنوان مثال صفحاتی که در منوی اصلی سایت هستند معمولا معتبرترین صفحات آن دامنه خواهند بود.

  • انکر تکست

انکرتکست همان کلمه یا عبارت قابل کلیکی است که برای لینک دادن از یک صفحه به صفحه دیگر مورد استفاده قرار گرفته است و میتوانید حاوی یکی از این موارد باشد.

کلمات کلیدی انکرتکست نشان‌دهنده موضوع صفحه لینک شده هستند، و این ویژگی را دارند  که تأثیر قابل توجهی بر رتبه‌بندی شما داشته باشند. البته نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که استفاده زیاد با تعداد بالا از کلمه کلیدی برای همه انکرتکست ها درست نیست؛ بلکه باید کاری کنید که گوگل هیچ‌وقت با بررسی بک ‌لینکهای شما احساس نکند که به دنبال سوءاستفاده هستید.

بک لینک به دامنه یا صفحه خاص، بسیار مهم هستند. هر چقدر تعداد بکلینک های سایت زیاد باشد، پیج رنک کلی شما بیشتر می شود.

  • آدرس وب سایت
  • کلمه کلیدی به همراه متن دیگر
  • نام وب سایت
  • عبارت کلی (اینجا کلیک کنید)

از آنجایی که در حوزه سئو فعالیت دارید، حتما با ابزار گوگل وبمستر کار کرده اید. اگر تا به حال این کار را نکرده اید با آموزش ثبت سایت در گوگل کار خود را استارت بزنید. این ابزار قدرتمند گوگل، اطلاعات زیادی را به صورت رایگان برای شما به نمایش می گذارد. برای پیدا کردن تعداد بک لینک های سایت خود و تعداد لینک هایی که از هر دامنه منحصر به فرد گرفته اید از این ابزار استفاده کنید.